Hírek
2012. November 01. 05:00, csütörtök |
Külföld
Forrás: OrientPress Hírügynökség
Magyarország érdeke, hogy az EU-n belüli különbségek ne intézményesüljenek

Az Európai Unió már most is több tekintetben kétsebességes - mondta az InfoRádió Aréna című műsorában a Magyar Külügyi Intézet európai kutatási igazgatója. Marján Attila szerint a szervezeten belül arra kell figyelni, hogy meglegyen az átjárhatóság az így kialakult két szint között.
Martonyi János külügyminiszter egy tegnapi konferencián arról beszélt: a kétsebességes Európai Unió már évek óta valóság. A Magyar Külügyi Intézet európai kutatási igazgatója egyetért a külügyminiszterrel, Marján Attila szerint ez a folyamat részben az egyes országok saját döntése, részben az elmaradottsága miatt alakult így.
A két szint megmutatkozik például két fontos területen, az egyik az euró bevezetése, a másik a Schengeni-egyezményhez való csatlakozás. Nagy-Britanniának például felmentése van az euró-alól, de a többiek, így Magyarország számára az euró valamikori bevezetése nem lehetőség, hanem elvárás.
Marján Attila hozzátette: a nagy kérdés most már az, hogy mennyire lesz markáns a különbség a két sebesség között. Az a fontos minden tagállam számára, hogy amennyiben létrejön egy avantgárd csoport az EU-ban, akkor ez ne legyen egy exkluzív klub, ahová nem lehet belépni. Ezt sokan elmondták a konferencián is, azt hangsúlyozva, hogy ne létesüljön Európán belül ismét egy fal.
A Magyar Külügyi Intézet európai kutatási igazgatója szerint Magyarországnak az az érdeke, hogy ezek a különbségek ne intézményesüljenek.
Ezek érdekelhetnek még
2025. Május 17. 08:25, szombat | Külföld
Leminősítette az Egyesült Államokat a Moody\'s
Megvonta az Egyesült Államoktól a lehetséges legjobb, \"Aaa\" államadós-osztályzatot a Moody\'s Ratings.
2025. Május 16. 09:12, péntek | Külföld
Izraeli-palesztin - Donald Trump: a Hamászt el kell intézni
2025. Május 16. 09:02, péntek | Külföld
Marco Rubio: az Egyesült Államok nem számít komoly áttörésre az isztambuli tárgyalásokon
Az Egyesült Államok komoly áttörésre egyelőre nem számít az ukrajnai háború lezárásról kezdődő ukrán és orosz részvétellel szervezett isztambuli tárgyalásokon