Hírek
2012. Július 25. 12:41, szerda |
Külföld
Forrás: MTI
Külföldi sajtó Magyarországról - NZZ: ki az európai demokráciák őre?, Rzeczpospolita a válságintézkedésekről

A Neue Zürcher Zeitung Ki az európai demokrácia őre? címmel közölt cikket, a Rzeczpospolita a válság elleni magyar megoldásokkal kapcsolatban cikkezett.
Az EU-nak a demokrácia őreként betöltött szerepéről írt "az önkényuralom irányába mutató" magyarországi és romániai politikai fejlemények kapcsán a Neue Zürcher Zeitung.
Néhány éve még politikaelméleti játszadozásnak minősült volna, "a legújabb magyarországi és romániai fejleményeket tekintve" azonban "hirtelen komollyá" vált az a kérdés, lehet-e diktatúra az Európai Unión belül - írta Jan-Werner Müller, a Princeton egyetem politikaelméleti professzora a svájci konzervatív világlapban.
A szakember kifejtette: az EU-nak joga van beavatkozni a nemzeti demokráciák védelmében, a gond az, hogy "egyelőre nincs meggyőző politikai vagy jogi eszköz egy ilyen közbelépésre". Noha a Lisszaboni Szerződés egyik cikkelye alapján lehetséges jogok egész sorát megvonni attól a tagállamtól, amely tartósan megsérti az európai alapértékeket, ez a cikkely inkább csak a "nukleáris opció", vagyis az elrettentés szerepét tölti be.
Ha nem akarja elárulni saját magát, Európa rá van kényszerítve, hogy tagállamaiban megvédje a demokráciát - szögezte le a szerző. Ehelyett a pártpolitikai megfontolások érvényesülnek: az Európai Néppárt megvédte alelnökét, Orbán Viktort, Martin Schulz, az Európai Parlament szociáldemokrata elnöke - aki a legkeményebben bírálta Orbánt - igazolja a névleg baloldali román kormányfő eljárását - állapította meg a Princeton egyetem oktatója.
http://www.nzz.ch/meinung/debatte/wer-ist-der-hueter-der-europaeischen-demokratie-1.17397909
A Rzeczpospolita című lengyel konzervatív napilap szerdai száma szerint a bankok és a multinacionális vállalatok azért támadják Orbán Viktor miniszterelnököt, mert félnek, hogy más országok is alkalmazzák a válság elleni magyar megoldásokat.
A lengyel lap Magyar laboratórium címmel közölt cikkében kiemelte: a nagytőkét nem a magyarországi veszteségek izgatják, mert veszélyesebbnek tartja, hogy az európai politikusok "laboratóriumnak tekintik ezt a marginális piacot". A válsággal szembesülve a francia és a német vezetők egyre gyakrabban emlegetik a válság- és a tranzakciós adó bevezetését.
A lap "kemény versenyzőnek" tekinti az újabb és újabb ötletekkel előálló magyar miniszterelnököt, aki a külföldi források biztosítása érdekében több vitatott megoldásról is hajlandó volt lemondani, de "amint biztosabb lesz a dolgában, újra meglepi valamivel Európát". Ezt csak kísérleteinek "totális csődje" változtathatná meg, amelynek következtében a választópolgárok másnak adnák át a hatalmat.
A lap szerint Magyarország "mélyebb és fájdalmasabb megszorításokhoz folyamodott, mint például a görögök".
http://www.rp.pl/artykul/9133,918327-Wegierskie-laboratorium.html
Ezek érdekelhetnek még
2025. Május 11. 11:44, vasárnap | Külföld
Szijjártó Péter: Donald Trumpnak köszönhetően egy nagyon komoly háborús helyzetet sikerült kezelni India és Pakisztán között
2025. Május 11. 11:24, vasárnap | Külföld
Ukrajnai háború - Az orosz elnök közvetlen tárgyalásokat javasol Kijevnek
Közvetlen és előfeltételek nélküli tárgyalásokat javasolt vasárnap hajnalban Ukrajnának Vlagyimir Putyin orosz elnök.
2025. Május 10. 09:09, szombat | Külföld
Fehér Ház: Donald Trump jó és produktív telefonbeszélgetést folytatott Volodimir Zelenszkijjel
Azt követően, hogy az ukrán törvényhozás jóváhagyta az Egyesült Államok és Ukrajna között létrejött, az ásványkincsekről szóló gazdasági megállapodást.
2025. Május 09. 07:22, péntek | Külföld
Brit miniszterelnök: jelentős vámengedményekről született megállapodás az Egyesült Államokkal
Jelentős vámengedményekről született kétoldalú megállapodás az Egyesült Államok és az Egyesült Királyság között - jelentette be Keir Starmer brit miniszterelnök csütörtökön.