Hírek
2014. Május 11. 05:00, vasárnap |
Életmód
Forrás: OrientPress Hírügynökség
Cigi, pia, nasi: ez visz sírba minket

A magyarok egészségi állapota lesújtóan rossz, még a társadalmi-gazdasági helyzetünk sem indokolja elhanyagoltságunkat: a szív -és érrendszeri betegségek az idő előtti halálesetek háromnegyedéért felelnek, de a túlsúly, a rendszeres ivás és dohányzás is ront a helyzeten. Túl korán elégetjük magunkat – véli Léder László, az Országos Egészségfejlesztési Intézet főigazgatója, aki a kiutat a korán elkezdett megelőzésben és tudatos nevelésben látja. Ha csak naponta sétálunk, azzal is sokat tehetünk magunkért!
Bár ezen a néven csupán pár éve működik, az Országos Egészségfejlesztési Intézet (OEFI) mégis komoly múltra tekinthet vissza. Reformirodaként működő elődjének története a '20-as években kezdődött, és fő profiljuk azóta mit sem változott: az egészség megőrzése a legfontosabb cél. Talán meglepő lehet, de már a kezdetekben is modern egészségfejlesztés folyt itthon, amit mi sem bizonyít jobban, mint hogy az elemi iskolákban például kötelező tárgyként oktatták az egészségismeretet. A II. világháború után szétzilálódott a rendszer, az '50-es évek végétől azonban különböző neveken újra működött az intézmény – hozzájuk köthető például a '70-es '80-as évek népszerű szlogenje, a „Törődjön többet egészségével!” is. A közelmúltra tekintve Léder elmondta, hogy az elmúlt egy évben az OEFI rohamos fejlődésnek indult, ami főként annak köszönhető, hogy állami finanszírozás mellett EU-s pályázatok által is komoly pénzforrásokhoz tudnak jutni.
A beszélgetés során kiderült, hogy sajnos hazánk lakosságának az egészségügyi állapota „indokolatlanul rossz”, a hasonló, sőt rosszabb gazdasági/társadalmi helyzetben levő országokhoz képest is. Léder szerint ennek fő oka az egészségkultúra hiánya, hiányosságai. Megfogalmazása szerint „korán elégetjük magunkat”, mivel pont akkor nem figyelünk oda kellőképp magunkra, amikor még egészségesek vagyunk. Az igazgató megoldást főként a fiatal generációban lát, és bizodalomra ad okot, hogy a különböző programokra nyitottak az emberek, és pozitívan reagálnak a kapott tanácsokra.
A társadalmat leginkább két fő probléma, a szív- és érrendszeri megbetegedések, valamint a daganatos betegségek fenyegetik, és az idő előtti halálozás háromnegyedét is ezek teszik ki, de a mozgásszervi és a mentális megbetegedések száma is egyre nő. Komoly probléma a túlsúly is, ami a felnőtt lakosság mintegy 60 százalékát érinti. Ez főként a helytelen táplálkozásból és a mozgáshiányból ered. Léder véleménye szerint már néhány apróbb változtatással, napi 20-30 perc egyszerűbb mozgással – például kerti munka, vagy séta -, és egészségesebb ételek fogyasztásával máris komolyabb eredmény érhető el, a hangsúly pedig az energia-egyensúlyon van: a bevitt kalória mértéke ne haladja meg a ledolgozott energiáét.
Az intézet már egészen korán, az óvodásoknál elindítja különböző figyelemfelkeltő, megelőző programjait – például a dohányzás visszaszorítása érdekében: ilyenkor egyszerű ábrákkal, rajzokkal ismertetik a kicsikkel a káros szokás hatásait. Az OEFI aktuális pályázati tervével (kedvező elbírálás esetén) mintegy 300 iskolában hozna létre kisebb kerteket, ahol a diákok maguk is megtapasztalhatják, hogy könnyedén, és akár szórakoztatóan is lehet egészséges dolgokat termeszteni.
A közelmúlt eseményeiről szólva Léder elmondta, nagy sikert aratott a Szűrések éjszakája, melyen felbuzdulva még jó pár hasonló eseményt tervez az intézet. Ősszel például egy szakmai konferenciával egybekötött fesztivált szeretnének megvalósítani, június 28-án pedig a Mozgás éjszakája nevű budapesti program keretei között különböző sportágakat, mozgáslehetőségeket – például táncot is – kipróbálhatnak az érdeklődők. Hogy a laikusok a rengeteg különböző, kétes eredetű forrás mellett megbízható információkhoz is hozzájuthassanak a világhálón, létrejött az egeszseg.hu portál, ahol többszörösen ellenőrzött, szakértők által írt anyagok között böngészhetnek az érdeklődők - tette hozzá az OEFI főigazgatója.
A különböző kormányrendeletekkel – például a dohányzás betiltásával vagy az iskolamenza program bevezetésével– kapcsolatban optimistán vélekedik Léder, szerinte máris statisztikailag is kimutathatóak a pozitív eredmények, a TB ellátás esetében pedig kiemeli, hogy az a lehető legszélesebb körű, és mindenki számára elérhető legyen. Az életmód problémából adódó betegségek kezelését azonban egyre nehezebb, sőt, egy idő után lehetetlen lesz finanszírozni – ami világviszonylatban sincs másképp -, emiatt is kiemelkedő fontosságú szerepe van a megelőzésnek. Az Országos Egészségfejlesztési Intézet ehhez szeretne programjaival, anyagaival segítséget nyújtani, és azokat ingyenesen a lehető legtöbb emberhez eljuttatni.
Ezek érdekelhetnek még
2025. Május 03. 08:09, szombat | Életmód
Térhatású Pink Floyd-élmény a Zene Háza Hangdómjában
Az immerzív moziteremben május 7-től lesz műsoron a The Dark Side of the Moon című kultikus lemez teljes anyagát feldolgozó 360 fokos audiovizuális előadás.
2025. Május 02. 09:46, péntek | Életmód
Pápaválasztás - Már elkészült az új pápa ruhája, három különböző méretben
Három különböző méretben készítette el a következő egyházfő első ruháját Raniero Mancinelli római szabó.
2025. Május 01. 08:47, csütörtök | Életmód
Fudzsimoto Szu: A Zene Háza az egyik legfontosabb projektem
Fudzsimoto Szu (Sou Fujimoto) világhírű japán építész az Oszakai Világkiállításon tartott előadást, amelyben kiemelte: a Magyar Zene Háza az egyik legfontosabb projektje.
2025. Május 01. 08:36, csütörtök | Életmód
Visit Hungary: mintegy hétszázezren pihentek Magyarországon a tavaszi szünetben
Az áprilisi vakáció időszakában 664 ezer turista kereste fel a magyar tájakat, április 17-27. között a szálláshelyek 36 százalékkal több vendéget fogadtak a tavalyi tavaszi szünethez képest